Історія

У 1939 році побачив світ перший випуск «Наукових записок», що з перервами виходив до 1941 року. У передмові до збірника зазначалося, що у зв’язку з необхід­ністю підвищення якості вищої освіти та потребою посилення науково-дослідної роботи кафедр перед журналом ставилося завдання: по-перше, сприяти розвитку науково-дослідної роботи кафедр; по-друге, допомогти студентам включитися в наукову роботу через наукові гуртки; по-третє, поліпшити методику викладання окремих дисциплін, для чого друкувати статті як із загальної методики [викладання], так і з методик окремих дис­циплін; по-четверте, у розділі критики та бібліографії давати роз­бір окремих опублікованих робіт, що стосуються, головним чином, поліграфічної промисловості.

До десятиліття поліграфічного інституту в Харкові, у 1941 р., журнал «Полиграфическое производство» писав: «Наукова робота інституту знаходить відображення в його видавничій діяльності. За час існування закладу (йдеться про 1939-1941 рр. — уклад.)випущено сім томів його «Наукових записок». Варто тільки поба­жати, щоб у подальшому записки інституту укладалися виключно з робіт, які мають безпосереднє значення для технології, еко­номіки та інших питань поліграфічної промисловості». Перший випуск записок вийшов як видання Українського поліграфіч­ного інституту, а інші шість передвоєнних випусків — Харків­ського поліграфічного інституту.

Видання «Наукових записок» Українського поліграфічного інституту перерване Великою Вітчизняною війною, відновилось у Львові в 1947 році. До 1962 року, коли видання журналу знову припинилося, побачило світ вісім томів записок. Випуски 1950 і 1952 років виходили як матеріали наукової сесії Укра­їнського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова. Дванад­цятий том журналу вийшов у двох частинах. Випуски 1961 та 1962 років були спеціалізованими, присвячені механіко-мате­матичним дослідженням (т. XIII), питанням теорії поліграфічних машин (т. XIV) та економіці поліграфічного виробництва (т. XV).

Після майже сорокарічної перерви 1999 року видання «Наукових записок» уже Української академії друкарства було відновлене. У вступі до збірника редколегія наголошувала, що в ньому «передбачається публікувати результати теоретичних та експериментальних досліджень у галузі поліграфічного маши­нобудування, поліграфічної технології і матеріалів, інформацій­них технологій і автоматизації поліграфічного виробництва, книгознавства, видавничої справи та організації книжкової торгівлі, економіки й організації поліграфії, природничих і сус­пільно-гуманітарних наук».

Якщо спочатку в збірнику окреслювалися наукові здо­бутки вчених Української академії друкарства, то поступово географія розширювалась і в збірнику почали публікуватися автори й з інших організацій України, а відтак і з-за кордону. Збірник безперервно виходив у 1939-1941 рр., потім була виму­шена перерва, викликана війною, згодом друкувався нерегулярно — у 1947; 1950; 1952; 1955; 1957; 1958; 1961 і 1962 роках. У зв’язку з упорядкуванням видавничої діяльності міністерств, комітетів, відомств та організацій протягом наступних років збір­ник не друкувався. З 1999 року журнал виходить неперервно. З першого по сьомий, одинадцятий, перша частина дванадцятого та чотирнадцятий випуски записок виходили російською мовою, з восьмого по десятий, частина друга два­надцятого, тринадцятий, п’ятнадцятий та всі наступні випуски — українською.

У результаті проведеної пошукової роботи в бібліотеках Києва, Харкова, Львова укладачам вдалося розшукати шість із семи довоєнних випусків «Наукових записок» (не пощастило віднайти лише шостий випуск).